Balık yakalamak?

Babamla öyle erkek mevzularını konuşmayız. Bu konuda ilk ve tek muhabbet işe girdiğim sene İstanbul’a geldiği seferlerden birinde “arkadaşın var mı?” diye sormasıydı ve “hmm…necidir, ne iş yapar?”. Bu kadar, daha fazlası değil. Ha ama bu arada uzun süre üniversitedeki kankamı sevgilim zannetmiş, bunun aksine kani olunca da arada sırada anneme hayatımda birinin olup olmadığını soruyor, bunların farkındayım. Aşağıda anlatacaklarımın ilginç gelmesi bakımından bu ön bilgiler önemliydi, şimdi asıl konuya gireyim:

2 sene önce kışın, yüksek lisans tezimi verdikten hemen sonra babamı ziyaret gittim. Sevgililer günü olması vesilesiyle “arkadaşın var mı?” diye soruldu tekrar, olmadığı öğrenildi. Hatta geyiğine “benim sevgililer günümü de ancak annemle babam kutluyor işte” denildi tarafımdan. Bunun üzerine babamın söylediği şey ise şu: “Öyle evde oturup tez yazmakla kimseyi bulamazsın”.
Benim babam… bana… bunu dedi!?! Okumanın ne kadar önemli olduğunu her fırsatta tekrar eden  babam…
Gavurun çok doğru söylediği gibi WTF!?!

Sonra devam etti : “Mesela balık yakalamak istiyorsun, naparsın? Önce denizi/gölü olan bir yere gidersin. Sonra tutmak istediğin balığı belirler, ona göre olta alırsın. Sonra naparsın? İstediğin balığın çıktığı yere gidersin zira bunların kimisi kıyıdan yakalanır, kimi ise açıklığı sever. Sen açıklığı seven balığa göre aldığın oltayla kıyıda avlanmaya çalışırsan sonuca ulaşamazsın.”

Bunları söylediği esnada da yüzüne kahkahayla güldüm, şimdi yazarken de sakin duramıyorum. Tüm söylediklerinden çıkarılacak en düz ve eğlenceli sonuç şu: babam benim erkek avcısı olmamı istiyor, nokta!

“Görevin Newrüm, eğer kabul edersen, denizdeki o tek balığı bulmak”

PS: Bu yazı aylardır taslaklar arasında yayınlanacağı günü bekliyordu (şu an için taslaklar = onyüzbin-1) . Fakat ben yayınlayana kadar şöyle bir şey oldu: geçenlerde babam ziyarete geldi ve “arkadaşın var mı” diye sordu. Ben de kendimi tutamayarak “sen bana balık tut demiştin ama balığın türüne karar veremediğim için başlayamadım” dedim, gülüştük. Taa o günden beri herkese bu hikayeyi anlattığımı söylememekle iyi yaptığımı düşünüyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s