Bereket parası

Sultanahmet Köftecisi'nde hesapla birlikte getirilen bereket parası

Biliyorum Hıdrellez geçeli çok oldu. Hatta annelerimizin (ya da en azından benimkinin) o gece dileklerimizle birlikte keseye koyarak gül ağacına bağladığı, sabah ezanında ise oradan alarak dilekleri gerçekleşmeleri umuduyla denize attığı, gerisini ise ailenin fertlerine ve eş-dosta paylaştırdığı bereket paraları eskimeye başladı bile. Ama dün epeydir gitmediğim, taklitlerinin arasında gerçek olup olmadığını kapısındaki “kredi kartı geçmez” yazısından tespit ettiğimiz Tarihi Sultanahmet Köftecisi‘nden çıkarken karşılaştığımız hoşluğu sizinle de paylaşmak istedim.

Yukarıdaki, Sultanahmet Köftecisi’nin hesapla birlikte verdiği bereket parası. Siz yediğiniz leziz köftenin parasını öderken işletmenin size cüzdanınızın “bereket”le dolması için bir “tılsım” vermesi insanı hem şaşırtıyor hem de sevindiriyor. Hatta olayın bir de para vermenin karşılığında para alma boyutu var ki, öyle düşününce gülümsemekten kendinizi alamıyorsunuz.

2 buçuk lirayı gördüğüm gibi aklıma gelen ise tam olarak şu: Hıdrellez gecesi müessesenin sahipleri ve çalışanlarının elbirliği ile tüm bu paraları toplayıp keselere doldurması, o kadar çok parayı asmak için kocaman bir gül ağacı bahçesi bulunması, binbir zahmetle hepsinin ağaçlara bağlanması, sabah ezanı ile birlikte de artık “bereketlenmiş” paraların toplanıp paketlenmesi. Müessesenin verdiği bereket parasının tam olarak bu usulle bereketlendirilmiş olduğunu sanmak saflık olur belki ama yine de olur da böyle bir şey mevcut ise şimdiden kaleye mum dikmek istiyorum: seneye bana da haber verin ha!

(Ha bu aslında bereket parasından ziyade diş kirası ise, o zaman da hayatımdaki bir ilk için içten bir teşekkür etmek isterim kendilerine.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s