Bayan yanı

Otobüslerdeki şu “bayan yanı” kuralı zaten kabak tadı veriyordu, şimdi de trene mi sıçramış?!

Bu “kurallar” nereden çıkıyor, bizim bilmediğimiz bir ulaşım yönetmeliğinde falan mı yazıyor bilmiyorum ama artık iyice saçma olmadı mı bu durum? Bugünkü bir habere göre kadınlar “yanımıza erkek oturunca rahat edemiyoruz” demişler. Eğer taciz kapsamına giren bir durum varsa gerekli makamlara resmen şikayetini eder, tepkini ilgili kişiye iletirsin. Ancak olayı bireysellikten uzaklaştırarak “tüm erkekler” grubunu hedef almak biraz haksızlık olmuyor mu? Sadece yanında oturmasıyla rahatsızlık hissediyorsan, haddini biraz aşıyor olmuyor musun aslında? Sırf sen rahat edeceksin diye insanlar başkalarıyla yer değiştirmek zorunda kalıyor, hostes koltuğuna oturmak durumunda bırakılıyor yahut araca hiç alınmıyor; oh ne ala memleket! Tek başına yaşamıyorsun, parçasısın bir toplumun; benim rahatlığım herkesten önemlidir bakış açısı neden o halde?

Ha bunları söylüyorum ama bu “rahatsız olan bayanların” çok fazla olduğunu da sanmıyorum ben aslında. Nedense(!) görevlilerin olaya kraldan çok kralcı şekilde yaklaştığını düşünüyorum. Yoksa rahatsız olduğunu bildirmeyen, “herhangi bir sakıncası yok, birlikte oturabiliriz” diyen kadına bile “yok kardeşim yassah” denmesinin nasıl bir açıklaması olabilir ki? Bir keresinde bir adamcağız hınca hınç dolu olan otobüste hostes koltuğuna oturtulmuştu ikimiz de razı olmamıza rağmen, “kurallar” gereği benimle oturamayacağı için. Ben ise yanımdaki koltuk boş bir şekilde “rahat” şekilde seyahat ettim görevliler sağolsun. Neme lazım, ya yanıma oturup da kolunu falan değdirseydi bana?

Haberde şöyle deniyor: “TCDD yetkilileri ise, uygulama ile ilgili resmi talimat bulunup bulunmadığı sorusu üzerine, “Talimatı Genel Müdür vermedi. Bayanların yeri ayrı. Diyelim ki bir beyin yanında boşluk var, bilet almak isteyen bayana sorulur, isterse o yer verilir. Aynı şey erkekler için de geçerli. Ama bir yer için mutlaka satış yapılır” dedi.” Bu beyandan bir şey anlayan var mı? Birinin seyahati için seçim hakkının kadında olması saçmalığını bir yana bırakırsak, nasıl olup da insanlar araca alınmadığı halde bir yer için mutlaka satış yapılabildiğini söyleyebiliyorlar, onu anlamıyorum; çelişkili ifade var.

Bir de resmi talimat yok deyince işin içinden kolayca çıkılır diye düşünüyorlar sanırım. Kolay bir yol olmasa da; erkeklere bu gerekçeyle bilet satmayı reddeden gişe görevlisine noterle birlikte gitmek ve durumu notere tespit ettirmek hukuki yola başvurmak için gerekli olan tutanağı sağlayacaktır. Haberdeki kişiler ise bileti telefon üzerinden satın almaya çalıştıklarında öğrenmiş durumu; ona karşı da şöyle bir yola gidilebilir belki: bu nedenle kendilerine bilet satılmadığını söyleyerek TCDD Genel Müdürlüğü’ne bunun nedenini soran bir dilekçe yazmak, gelen cevap dilekçesine dayanarak(idare cevap vermiş oluyor zira)telefon konuşmasını yaptıkları gün ve saati belirterek telefon kayıtlarının incelenmesini sağlamak amacıyla yargıya başvurmak.

Öyle ya da böyle, gerçekten anlamıyorum ulaşım gibi bir konuda nasıl inatla “bayanla erkek yan yana oturamaz” kuralının konulup uygulandığını. Bu, hasta olan bir kadını erkek doktora muayene ettirmemek aşırılığının bir adım öncesi gibi bence ve açıkça söylemeliyim: ikisinden de tiksiniyorum.

* Bayan nedir yahu? Kadınım ben! Ha kendince sahip olduğun kriterlere göre değerlendirip “kız mı kadın mı bilemiyorsan” eğer “hanımefendi” dersin, bayan değil. Sensin bağyan!

( İç-mihrak‘ın süper eserlerinden biri )

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s