Kadınlar Şiddet Görmesin Diye

***Aşağıda anlayacağınız gibi aslında bu yazıyı anneler günü öncesi yayınlamak amacındaydım; anneler günü için “işe yarar” bir hediye alternatifi olarak önerecektim bunu. Yazıyı tamamlayamadan geldi geçti o gün. Fakat esasen konunun “hediye” olmak ile hiç alakası yok, o yüzden hem kendime hatırlatmak, hem de yardım fikrini yolu bloga düşenlerin aklına getirmek için yazmasam olmazdı.

Anneye alınan hediye ne zamandır istediği, işine yarayan bir şeyse değmeyin keyfime, bundan iyisi yok. Fakat bazen de gerçekten hiçbir şeye ihtiyaç olmuyor. İşte öyle zamanlarda parayı saçma sapan şeylere harcamak yerine onun adına bağış yapsak ya?

Bu fikir iş yerindeki sevgili oda arkadaşımdan çıktı; o Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’na bağış yaptı annesi adına gerçi ama olsun, o da gayet destelenebilecek bir kurum.(Bu derneğin, adına bağış yaptığınız kişiye bunu bildiren bir sertifika gönderdiğini biliyor muydunuz?) Lakin  biz bu vakfı hali hazırda desteklemekteyiz zaten. Bugün ise Mor Çatı’yı önereceğim ben size.

Kadına karşı gün be gün artan nefret eylemleri ve şiddet olaylarından gördüğümüz üzere devlet değil bu konuda ek düzenlemeler yapmak, zaten zayıf olan koruma mekanizmalarını bile işletmiyor. O zaman “devlet yapmıyorsa biz yaparız” diyerek şiddet mağduru kadınlara koruma sağlamaya çalışan kişi/kuruluşlara yardım etmeye ne dersiniz? Mor Çatı elinden geleni yapmaya çalışıyor ama yapabildikleri o kadar az ki. Rakamlarla ifade edersek birkaç ay önce elime ulaşan aşağıdaki broşüre göre her gün Vakıf’tan destek alan kadın sayısı 10, sığınakta kalan kadın ve çocuk sayısı ise 20. Vakfın sitesi ne yazık ki bu tür istatistiki bilgiyi ulaştırmak konusunda pek başarılı değil o yüzden bunlarla yetinmek zorunda kalacağız.

Birkaç ay önce sorduğumda kıyafet ihtiyaçları yoktu. Diğer ihtiyaçları ise ana sayfada sağ altta “güncel ihtiyaçlar” kısmında bulabilirsiniz. Örneğin şu an için gerekenler:

  • Çamaşır – Bulaşık Makinası 
  •  Yağ / Şeker /Salça
  • Yüzey Temizleyici / Çamaşır Suyu
  • El Kremi /Dış Fırçası ve Macunu / 
  • Çorap / Çarşaf /Yatak Koruyucu Kılıf
  • İç Çamaşırı / Pijama / Çocuk Bezi (3-4 Beden)
  • Akbil (Yol Parası)
  • Islak – Kuru Mendil /Tuvalet Kağıdı 

Neler yapabileceğimizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz; ancak elbette ki en önemli olan şey bağış yapmak. O zaman buyrun hesap numaralarını :

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

TL HESABI
Vakıfbank, Beyoğlu Şubesi, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
Hesap No (TL): 00158007285291667
IBAN: TR040001500158007285291667

EURO HESABI
Vakıflar Bankası Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu:26
Hesap Numarası: 00158048000402264
IBAN no: TR 19 0001 5001 5804 8000 4022 64
Swift Kod: TVBATR2A
DOLAR HESABI
Vakıfbank Beyoğlu Şubesi / 026
IBAN NO: TR20 0001 5001 5804 8011 1469 07

Ve insanın tüylerini diken diken eden enfes videoları:

Ceyda

Emel

Serap

Aysel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s