Dolandırıcılık

Benim başıma da gelmişti; Ankara’dayız o esnada ve kapı çalındığında tek başımayım evde. Yoğurt satan bir adam geldi, denemelik yoğurt dağıtıyormuş, “kap getir de doldurayım” dedi bana. İstemez falan demeye aldırmadan ısrar etti, gidip getirdim. Yoğurdu koydukan sonra para istedi. Halbuki ilk başta ücretsiz demişti. Fakat efendim orada koskocaman 1 kilo yoğurt varmış, denemelikten fazlasını koymuşmuş, yok yok geri alması da mümkün değilmiş bilmemne. Ben de salak gibi, içimden küfürler ederek ödedim parayı.

Geçen hafta ananemin başına gelmiş buna benzer bir olay; yine bir yoğurtçu hikayesi fakat daha kötüsü. Adam yine para istemiş, ananem bozuğu olmadığından gidip 50 lira getirmiş, hop adam geri vermiş parayı bu 5 lira diye. Ananem şaşırıp tekrar bir 50’lik getirmiş, onu da eline aldığı gibi 5 lira diye geri vermiş(nasıl bir el çabukluğu ise gerçekten de 5 lira veriyor iki seferde de). Artık üçüncü 50’likte yoğurdunun parası olan 20 lirayı-ki bu da yüksek bir rakam aslında- tahsil edip üstünü vermiş. 1 kilo yoğurdu toplamda 120 liraya edinmiş oldu kadıncağız böylece.

Fakat çok daha kötüsü olabilirdi(acaba?); ananem para vereceği her seferde kapıyı açık bırakarak cüzdanla ilgilenmiş.Ya adam beklemeyip içeriye dalıverse? Allah korumuş yine kadıncağızı. Sanırım kapıdan satılan hiç bir şeyi almamak lazım.

Bunların ortak taktiği sürekli saçma sapan konuşarak akıl karıştırmak ve acele ettirerek uyanmanı önlemek; bu gerçek kapıdan satışçı için de böyle, bu herif gibi pislikler için de. Senin için ise sinir bozukluğundan başka bir şey değil!

Komik PS: Aneneme anlattım benim yoğurtçu olayını, hemen gözleri açıldı ve şunu dedi “aynı adamdır belki?”.

Reklamlar

Dolandırıcılık” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s