Gümrük macerası

Ananemin doğum günüydü dün. Annemler gidecekti, ben de masadaki görevlerimden birini başkasına devrederek onlarla birlikte gittim; beni beklemiyordu, görünce çok sevindi. Ertesi gün eve döneceğim için bir gün önceden kutladık doğum gününü.

Kardeşimlen benim hediyemiz yetişmedi; daha önce ufacık boyunu kullanıp çok sevdiği bir parfümün büyük boyunu aldık kendisine. Miracle’ını sürdükçe bizi hatırlasın artık.
Siparişini Strawberry’den verdim ama bir türlü gelmedi. Sonra baktım teslimat adresi olarak verdiğim işyeri adresime tebligat gibi bir şey gelmiş “parfümünüz geldi, Cevizlibağ’daki gümrüklü mallar bürosundan gelip alın 7 gün içerisinde” diye. Gidip almak da iş tabi ve çok gözümde büyüdü ama asıl merak ettiğim, telefonları sürekli meşgul olduğundan oraya gitmeden de öğrenemediğim husus, vergi ödeyip ödemeyeceğimdi; meğer ödeniyormuş.
Oradaki bir görevli benden önceki kıza açıklama yaparken ben de daldım konuya; efendim getirtilen şey eğer 100€’dan fazla bir değere sahipse tutarın %10’u vergi olarak ödeniyormuş. Hatta adamcağız sağolsun bize tavsiyede de bulundu; alışveriş yaptığımız firmaya bunu 100€ altında göster ki gümrükle uğraşmayalım demeliymişiz. Peki, sağolun dedik amcaya ve kutumuzu teslim aldık. Benden önceki kız da Strawberry mağduru. Yani aslında Strawberry mağduru dememek lazım, daha önceki alışverişlerimde hiç sorun çıkmamıştı. Bu durumda devlet mağduru olduk denebilir.
Neyse işte kız dedi ki, sitede okumuşmuş daha önce, bu gümrük vergilerini bize geri ödüyorlarmış, bunun için mail atmak lazımmış falan. Ben dikkat etmemiştim daha önce, öğrenince çok sevindim zira o 28 Lira oturmuştu içime. Aslında niye oturuyor ki? Sonuç itibariyle vergi dahil hali yine bile buradaki parfümerilerden ucuza geliyor. Ama olsun, insan kendini kazıklanmış hissediyor 🙂 Dün mailimi attım, makbuzu faxlamam gerekiyormuş, sonra yollayacaklarmış parayı geriye. 

Bu arada bir de http://www.cheapsmells.com diye bir site varmış. Her parfüm yok ama olanlar da cidden ucuz Strawberry’e göre. O zaman ne diyoruz? Yaşasın cheapsmells 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s