Genel değerlendirme ve Aytaç Abi

Bir ucunu kaçırdım mı, gerisi gelmiyor bir türlü.
Burayı kastediyorum. Çok yorgun olduğum bir gün resmen eve geldiğimde sızıp kaldığım, ertesi gün de gece dışarıda olduğum için yazamadım; sonra da bir türlü olmadı, olamadı.

Şöyle bir taslak yazmışım aslında ayın 5’inde, aşağıya kopyalıyorum:
“Çok yorgunum!
Dün sadece boş boş ayakta durmak ve gezinmek gereken 4 tane “toplantıya” girdim. Bu tür toplantılardan nefret ediyorum aslında, tıpkı iş arkadaşlarım gibi. Neyse ama şimdi uzuuun uzun yazamayacağım bu konuyu.

Akşam konser vardı biliyorsun (sen kim ya?). Son toplantı şükür ki yalnızca 20 dakika sürdü, sonra çıktık Asya’yla, yine işten çıkan bir başkasıyla-İlyas’la buluştuk, topluca Samet’in evine gittik. Evde bizi Cemşid karşıladı, zira ev sahibinin işi olduğu için sonra gelecekti…derken o da geliverdi hemen bizden sonra. Meğer o işi başka zamanmış, günleri karıştırmış.

Neyse, terasa geçtik. Hava sabahtan epey kötüydü; yağmur, rüzgar falan ama o saatte epey düzelmişti. Samet’in terası gerçekten çok güzel; en sevdiğim eski tip karolardan var bir kere yerde. Gerçi ben onların kırmızısını seviyorum ama olsun, bu yeşilimsi olanı da çok güzel. Sonracığımaaa, çiçekleri de enfes; kenarıda hanımeli var büyümeye çalışan, onun altında süper kokan karanfiller, beyaz ortancaları da açmış, sardunyalar set biçiminde kenarıya dizilmiş, aşağı düşmemizi engelliyor, hatta bir de morlu bir çiçek vardı adını bilmediğimiz ama böyle diken gibi duran.”

Kaldığımız yerden devam edelim şimdi: Jehan Barbur konseri kötüydü. Ne Jehan’dı, ne de duru sesiydi kötü olan, biz gürültüden ve sigara dumanından rahatsız olduk yalnızca. İnsanlar resmen onu dinlemeye değil de arkadaşlarıyla muhabbet etmeye gelmişler; bir gürültü, bir uğultu ki sormayın gitsin. Üstüne bir de gözlerimizi yaşartan sigara dumanı.
Yarısında çıktık konserden. Dooooğru sezonun ilk mojitolarını içmeye gittik. Ha bu arada yukarıda bahsettiğim gibi konser öncesinde “drink” alma olayını Samet’in evinde gerçekleştirdik Baileys ve yanında vanilyalı dondurmayla. Süper oluyormuş!(Bu fikir için Cemşid’e teşekkürler)

Sonra da acayip ilginç günler geçirmedim zaten, haftasonu dahil her gün bissürü “toplantı” falan derken eve gidip biraz takılıp, hatta bazen takılmadan yatar oldum; buna rağmen de hiçbir türlü dinlenememekteyim hala.

Dün akşam için bir plan yapmıştık tüm iş arkadaşlarımızla bir yerlere gidelim diye, bir şekilde iptal oldu, daha doğrusu şu anda belli olmayan bir zamana ertelendi. Birisi de “o zaman biz de kendi etkinliğimizi yaparız” diyerek karşı atağa geçti ve 4 kişi, o terası olan arkadaşın evinde toplandık akşam. Çok uzun oturmadık, 12’ye doğru geldim eve. Ama keyifli oldu, epey muhabbet ettik.
Yaz elbise mevsimi demiştim ya daha önceki yazılardan birinde, hıh işte ona bir ekleme yapıyorum şimdi; “Yaz elbise ve teras mevsimidir; nokta!”

Ay ama o konser akşamında bir şey oldu ki, onu yazmazsam olmaz.
Taksim’den 3 kişi taksiye bindik; öne İlyas oturdu, arkaya biz iki kız. Bindik, daha dakika bir gol bir, taksici “Şimdi ceza yedim. Hadi gideceğiniz yer o cezayı kurtarsın” dedi, resmen “hadi be hacııı” modunda. Ceza 60 milyon falanmış. Ben de “o kadar kurtarmaz ama arada anlaşırız belki” diyerek adresi söyledim. Bu sevindi, “iyi bari orası en az bi 20-30 tutar” diye. Neyse muhabbeti bir şekilde başlattı; eskiden Kapalıçarşı’da dükkanı varmış, antika halılar satıyormuş, sonra batmış, işte birgün bir kadın gelmiş memleketlisi, ondan bir halı almış. Kadın halı için 400$ istiyor ama bizim Aytaç Abiye göre halının değeri 100000$ eder. İçine sinmemiş kadına 20000$ vermiş ve memlekete dönüp başka halılar getirmesini söylemiş, kadın gitmiş ama dönmemiş.

Sonra efendim oğlunun kirvesi de, sen bunları sünnetten sonra bi dolandır, gidivermiş 60 milyar para. “Biraz çok konuşuyorum ama yol konuşmadan geçmiyor tüm gün, biraz da espirici bir adamım”-dikkat ettiyseniz espirili değil, espirici biri kendisi.
“Genelde bayanlar bana bayılır, önce garipserler ama sonra hep beni ararlar bir yere gidecekleri zaman, ay ne kadar da komiksin Aytaç Abi derler. Bak mesela al telefonda kayıtlı, Tülay maslak.”-ki bu esnada telefonunu eline alıp öndeki arkadaşa gösteriyor rehberden bulduğu ismi. Biz arkadakilerin ilgisinin dağıldığını anlıyor, hemen “Hepiniz benim kardeşlerimsiniz, ablalarımızsınız, abimsin. Bak siz de dinleyin, geçen gün baktım telefona, Tülay maslak’ı aradım. Dedim Tülay kız(?), maslak senin soyadın mı ya? O da güldü. Bayanlar beni çok severler”.
Bu arada Allahtan ki eve yaklaşıyoruz, sağa dön, sola dön falan dedikten sonra geliyoruz ineceğimiz yere. “Plakamı da unutmayın TBM 98, Aytaç abiniz her zaman uygun” tadında bir şeyler söylüyor o zaman. Biz de tabi falan diyerek ve gülerek iniyoruz arabadan.

Ammaaaaa… Kurtulduğumuzu sanarak çok yanılmıştık. Gecenin 2’sinde yolun ortasında durarak-ki biz de apartmanın önündeyiz bu arada ve arabayla aramızda 15 metre falan var “Ya bu arada aklıma bir şey daha geldi. Ben şimdi geçen gün yoldayken bir kadın vardı önümde, ben de ona kafamla işaret yaptım geçsin diye. Sen bayan beni yanlış anla! Baktım benim plakayı not alıyor”-ki burada arkadasına bir taksi yaklaştı, yolu tıkadığı için ilerleyemiyor, aynı zamanda sağdan gelen araba da Aytaç Abi yüzünden ilerleyemiyor. Araba biz ve Aytaç Abinin arasında duruyor. Dedik ki herhalde artık basıp gider. Lakin nerdeeee? Resmen kafasını uzatarak arabayı aşmaya çalıştı ve devam etti anlatmaya. Bir yandan da arabasını biraz geriye aldı ki diğer araba geçebilsin. Devam ediyor anlatmaya “nooldu dedim, sen bana asılıyorsun, seni şikayet edicem diyor. Yok dedim ben sana sadece geç demek istedim, sen beni yanlış anlıyorsun”. Biz gülüyoruz, o da hikayesini bitirmiş olmanın verdiği rahatlıkla “oldu gençler” deyip gidiyor.

Bu da böyle bir anımız oldu. Aytaç Abiye saygılar!
Reklamlar

Genel değerlendirme ve Aytaç Abi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s