Özgüven fazlalığı mı yoksa "lütfen gel" mi?


 

Acaba fazla mı emin kişi O’nun kendisiyle geleceğinden.* “Benimle gelir misin?” sorusuna verilebilecek cevapları içeren seçeneklerin hepsinin olumlu olmasından bunu mu çıkartmak lazımdır.
Ne de olsa muhatabın gitmeme şansı yok; ya “evet” i işaretleyecek, ya “tabii ki”yi yahut da “her halde” diyecek. Her durumda gidecek yani.

Bunu yazan kişi bu kadar çok mu güveniyor kendisine?
Yoksa başka düşünceler mi gizli bu notta?

Bazen gerçek duygularımızı gizliyoruz insan ilişkilerinde, aynı kalbimizi de pattadanak açamadığımız gibi kimseye, kırılmasından korkarak.
O yüzden mesela hissettiklerini açık yüreklilikle ve açıklıkla dile getirenleri olumsuz nitelendirebiliyoruz; “neymiş efendim ilgi istiyormuş…peeh! Amma şımarıkmış o ya” diyiveriyoruz. Halbuki mesela sevgili “benimle biraz daha ilgilen” veya o minvalde bir şey söylediğinde onu yermek değil de kendi adımıza sevinmek gerekli bence. En azından size doğru gitmeyen şeyi söyleyip düzeltme imkanı veriyor. Ya hiçbir şey söylemese, ondan sonra da “hiçbir şeyin farkında değil, ne biçim insan bu?” diye dert yansa ortalıkta ve sizin farkında olmadığınız şeyleri yapmamanız sebebiyle haksız duruma düşürse sizi ilişkide? Daha kötü bir şey değil mi bu?

Parmaklarım hızlandıkça konudan uzaklaşıyorum gitgide.
Asıl diyeceğim şuydu; yukarıdaki notun yazarında özgüven fazlalığı söz konusu değil. Bendeniz bu notu “lütfen gel” anlamına sahip olduğu yönünde yoruyorum(hani falda ya da rüya yorumunda da öyledir ya; anlam olarak kötü bir şeyse de iyiye yorarsan iyi olur o; benimki de o hesap).
Ya da şöyle söyleyeyim; ben olsam o anlamda yazardım. Ve acaba sevgili kişisi bunu nasıl yorumlardı? Merak duydum bir an…

 


 

*Fotoğraf Deviantart.com’dan mondsplitter tarafından çekilmiştir.

Reklamlar

Özgüven fazlalığı mı yoksa "lütfen gel" mi?” üzerine bir yorum

  1. Buraya yazacaktım, yazacaktım ama sürekli işim çıkıyor ve erteliyorum, şimdi buyrun… Hangi seçenek olursa olsun, gene o engin deneyimler ışığında diyorum ki, eğer en ufak bir kıpırtı bile varsa bunun adı ne demeden hemen dile getirmek lazım yoksa sonunda kaybeden bir taraf kesinlikle oluyor. Ama de ki bunu yapabiliyormusun? Tabi ki hayır 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s