Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan?

Acaba içimden geçenleri yapmamın engeli çalışmak mı, yoksa çalışmamaya bahane olsun diye mi sürekli başka şeyler yapma isteği duyuyorum? Hayatımın en önemli sorularından biri bu. Hem de aslında sadece benim hayatımın da değil, mesela sınav zamanı ders çalışmaya çalışan herkeste olan bir şey bu. Masana oturuyorsun, açıyorsun kitabını, notunu, neyin varsa işte çalışacak ve bir anda kitaplığında duran x kitabını ne kadar da çok okumak istediğini farkediyorsun. Halbuki o kitap nereden baksan bi 2-3 yıldır orada öylece durmakta, -hatta örneği abartalım- kitap okumaya vaktin olduğunda bile yüzüne bakmamış olduğun bir kitap. Ama o esnada sana dünyanın en ilginç şeyiymiş gibi geliyor.Aaaa çok ilginçmiş cidden; neden ki acaba?

Neden olacak salakcım, tabii ki ders çalışmamak için bahane olsun diye!

Yalnız şunu tespit etmekte de fayda var; bu bahane bulma olayı çoğu kez bizim özellikle yaptığımız bir şey değil, yani benliğimiz, idimiz, egomuz veya belki de süper egomuz işte tam bilemiycem ama bunlardan biri yüzünden oluyor bu; bilinçli olarak “bakalııım bir düşünelim, evet bugün ders çalışmamak için şu kitabı okuyayım” demiyoruz. Bir şekilde bir şeyler bizi o kitabı okumaya, okumak istemeye yönlendiriyor… Belki de 3 harflilerdir :p

Gavur üşenmemiş, buna “procrastination” diye bir isim bulmuş. Sanki bilimsel isim verince niteliği değişmeyecek? Peeeh!


Bence insan bunu bir aşabilse büyük biri olmasının önünde hiçbir engel kalmayacak; bu kadar da iddialıyım yani. Ha-hayt! Hadi bakalım Newrüm Hanım, “büyük insan” olma yolunda çalışmalara başlayasın!
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s