Şükürler olsun ki kitap okuyabiliyorum artık!

Neden okuyabiliyorum? Daha doğrusu neden okuyamıyordum? Klasik neden -hatta belki bahane- : zamanım yoktu. Dersler ve sonrasında işimle ilgili okumam gereken o kadar çok şey vardı ki, eğer bir şeyler okuyacaksam roman değil de onları okumalıydım. Şimdi çok mu bol peki zamanım? Hayır. E peki nasıl oluyor da okuyorum?

İşte buna vereceğim cevap, artık vasıta kullanıyor oluşum. Tüm o otobüs saatine bakma, geç çıkıp yetişmek için acele etme ya da erken çıkıp durakta bekleme, yolda güneşe maruz kalıp terleme yahut açık camlardan dolayı üşüme, Akbil doldurtma, zamanı yolda harcama gibi külfetler bir tek bu yüzden; yolda kitap okuyabiliyor olmam yüzünden pek umrumda olmuyor.


Son 4 senedir önce okuluma sonra da işime hep yürüyerek gidip geldim. İstanbul gibi bir memlekette deli gibi şanslı olan azınlığa dahil biriydim. Ama işte o kadar da “merkezde” oturunca oturduğun evler illa ki eski püskü oluyor. O döküntülere kallavi para bayılmak da cabası. Nihayetinde Mart gibi merkeze birazcık uzak, trafik saatinde otobüsle işe yarım saatte gittiğim ama çok içimize sinen bi eve taşındık.


Ondan beri de ne zamandır unuttuğum ideefixe arkadaşımı hatırladım; kendisini sık sık ziyaret etmeye, hatta alışveriş yapmaya başladım.


Polisiye türünü oldum olası çok severim. Henning Mankell favorimdir. Popüler yazarlardan Ahmet Ümit’in her kitabında çok başarılı olduğunu düşünmüyorum. Keza Jean-Cristophe Grange’ın Leyleklerin Uçuşu dışındaki kitaplarını kendime çok yakın bulmadım; hele bazı kitapları iyice mistik öğeler barındırıyor.


Neyse efendim bu sevdiğim Henning Mankell kişisi çok sık kitap çıkartmıyor. Daha doğrusu aslında adam çok uzun ara vermiyor bile olsa, kaliteli polisiye okuma ihtiyacında olan bünyeler için çoook uzun geliyor o ara. Bu nedenle birkaç yazar daha keşfetmek gerektiğini düşündüm.


İşte şimdi yol da var, dadandım İdeefixe’e, Maceraperest Kitaplar’dan epey bir denemelik kitap aldım. “Her yazardan bir kitap”, seri söz konusuysa “ilk kitap” gibi ilkelere göre edindim kitapları. Şimdilik 7 yeni yazarın kitaplarını okudum, bazıları cidden iyi. Hatta unutmazsam bi ara o kitapları da ayrıntılı olarak yazayım. 

Ne özlemiştim okumayı… Şükürler olsun ki kitap okuyabiliyorum artık!


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s